Müdür Mesajı


 
Kıymetli Öğrencilerimiz,
 
          Yüksekokulumuz, Doğu Karadeniz’in insanı kendisine hayran bırakan doğasını dört mevsim yaşayabileceğiniz Rize ili Fındıklı ilçesindedir. Bir yandan kaliteli bir eğitim-öğretim hayatı geçirirken diğer yandan eşsiz bir deneyim sunan Karadeniz doğasını keşfe doyamayacağınız 4 yıllık bir serüven sizleri beklemektedir. Eğitim faaliyetlerine Fındıklı Meslek Yüksekokulu olarak 1996 yılında başlayan Fındıklı Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu 2012 yılında kurulmuştur. Yüksekokul bünyesinde Finans ve Bankacılık ile Uluslararası Ticaret ve Lojistik bölümlerinde eğitim-öğretim faaliyetleri devam etmektedir.
          Küreselleşmenin yoğun yaşandığı alanların başında gelen finans piyasaları, son yıllarda büyük bir değişim geçirmiştir. Finans sektöründe, yaşanan çeşitliliğinin ve uluslararası rekabetin getirdiği fırsatları iyi değerlendirebilecek yüksek standartlarla donatılmış elemanlara ihtiyaç bulunmaktadır. Bankacılık ve Finans Bölümünde, öncelikle bankacılık kesimi olmak üzere bütün finans sektörünün ihtiyacı olan nitelikli, uzman ve üst düzey yönetici potansiyelinin yetiştirilmesi hedeflenmektedir. Ulusal ve Uluslararası banka ve sigorta şirketlerinde, borsa ve aracı kurumlarda, danışmanlık firmalarında uzman yardımcısı ve uzman olarak çalışma imkânları iş sahalarından yalnızca birkaçıdır.
          Uluslararası ticaret eski bir ekonomik faaliyet olmakla birlikte küreselleşen ekonomik ilişkilere bağlı olarak giderek karmaşıklaşmakta ve uzmanlık gerektirmektedir. Dış ticaretin finansmanını sağlamak için uluslararası finansal piyasalarda çok sayıda finansal ürünler ortaya çıkmıştır. Bu nedenle firmaların, modern dış ticaret işlemlerini, finansman usullerini bilen uzmanlara gereksinimleri bulunmaktadır. Diğer taraftan günümüz ekonomik ilişkilerinde ve dış ticarette lojistik uygulamaları da büyük önem kazanmıştır. Bu nedenlerle, uluslararası ticaret ve lojistik bugünün ve geleceğin meslekleri arasında görülmektedir. Mezunlarımız başta ticaret ve sanayi odaları, ihracatçı birlikleri, dış ticaret sermaye şirketleri, yabancı ortaklı üretim ve yatırım şirketleri, ulusal ve uluslararası perakende sektörün, taşıma ve lojistik firmaları, turizm firmaları, İhracatı Geliştirme Merkezi olmak üzere birçok iş imkânına sahiptir.
İç ve dış paydaşlarımızdan elde ettiğimiz bilgiler doğrultusunda eğitim programımızı sürekli güncellemekte ve geleceğimizin teminatı olan siz değerli gençlerimizi en iyi donanıma sahip olarak sektöre kazandırmak gayreti çerisindeyiz. Sizleri aramızdan görmekten mutluluk duyacağımızı belirtir hayat boyu başarı ve esenlikler dilerim.  
Yüksekokul Müdürü
Dr. Öğretim Üyesi Önder DİLEK